2005 Contest Winners
& Events
Photo Gallery

 
 

Click on Thumbnail Images to Enlarge

 

 

Harvest Festival Booster Button Winners

vbutton.jpg (88894 bytes)

Winning Button Numbers

9  -  13  -  15   -  44  -  79  -  170  -  194  -  297   -  371  -  390  -  400  -  472  -  484   -  516

595  -  609  -   614  -  662  -  671  -  761  -  775  -   798  -  851  -  870  -  898  -  928  -   938

1003  -  1107  -   1198  -  1217  -  1225

 

Costume Contest

Most Likely to be Seen in the Village in Any Era

 

Charles Silva
First Place - Charles Silva - Arroyo Grande


Gary Hoving
Second Place -  Gary and Crystal Hoving - Nipomo



Mike Drees
Third Place - Mike and Shadow Drees - Arroyo Grande

 

 

Most Authentic Western Costume Any Era


Vivian Krug
First Place - Vivian Krug - Arroyo Grande


cactusharris_small.jpg (4631 bytes)

Second Place - Cactus Harris - Paso Robles



Edie Juck
Third Place - Edie Juck - Pismo Beach

 

Saloon~Dance Hall

 

Vivian Krug
First Place - Vivian Krug - Arroyo Grande

 

 

Most Creative

 

Adams
First Place - Kaylee and Alyssa Adams - Arroyo Grande

Turners
Second Place - The Turner Family - Arroyo Grande

 

 

 

Vintage

 


Copeland
First Place - Sherrin Copeland - Arroyo Grande

 

Evans
Second Place - Katherine Evans - Arroyo Grande

 

Tomlinson
Third Place - Linda Tomlinson - Arroyo Grande

 

 

Most Outstanding Children's Costume


Sargent
First Place - Sydney Sargent - Arroyo Grande

 

Stephanie Roberts
Second Place - Stephanie Roberts - Grover Beach

 

Foster Family
Third Place - Michael Foster - Arroyo Grande

 

 

Best Hat Vintage or Theme

 


Annie Silva
First Place - Ann Silva - Arroyo Grande

 

Ethel Gilliland
Second Place - Ethel Gilliland - Arroyo Grande

 

 

Giant Pumpkin Contest

Grand Daddy, Heaviest of them All

Brenda Cavanaugh
 
Brenda Cavanaugh,  1st, 319 lbs.,
Arroyo Grande Daddy

 


Largest Zucchini


Kim Vargo

Kim Vargo, 1st, 12½ lbs., Largest Zucchini

Eileen Costello, 2nd, 12lbs., Largest Zucchini

Zach Costello, 3rd10 lbs., Largest Zucchini

 
Most Beautiful Pumpkin
 
Hanna Brown, 1st, Most Beautiful Pumpkin
 


Closest Guess
 

MattTravis
Matt Travis, Closest Guess to the Big Green Squash
Weighing 417½ lbs.

 

Giant Pumpkin Contest Sponsor:
Dixson Ranch Agricultural Preserve


Grand Marshal's Tea
South County Historical Society

Paulding History House

gmrecog_small.jpg (3053 bytes)

 

Among all the other festival activities a Grand Marshal Recognition was held at the South County Historical Society Paulding History House, along with a tea celebrating the Grand Marshals and past Harvest Festival Grand Marshals.  Several Grand Marshals from days past were present for the festivities and Supervisor Katcho Achadjian presented this year's Grand Marshals with a special Certificate of Recognition of being named Grand Marshals of the 68th annual Arroyo Grande Valley Harvest Festival.  Tours of the Paulding House were also given throughout the Day.


gmtea_small.jpg (2650 bytes)

Group photo from L to R top row:  Dick Blankenburg, Edith Wood, Edith Runels, Maxine Blankenburg, Tom Runels, Gaby Levine, Jean Hubbard, Ken Levine, Ruth Brackett, Herman Olave

Seated:  Thelma Conrow, Novella Watson, Helen Olave

 

 

Baking Contest Winners

Pumpkin and Zucchini Bread Contest Winners
 
Pumpkin / Traditional - Terri Kelley of San Luis Obispo
Zucchini / Traditional - Pam Milligan of Arroyo Grande
 
Pumpkin / Specialty - Lorna Erickson of Arroyo Grande
Zucchini / Traditional - Pam Milligan of Arroyo Grande
 
Best of Show - Pam Milligan

 

Spelling Bee

 

3rd - 4th Grade


Kelly Barrett  4th at Ocean View
Sebastian Nelson  4th at North Oceano
  
  
5th - 6th Grade

Madeline Lockhart  6th at Ocean View
Emily Kaar  5th at Shell Beach


7th - 8th Grade

Araya Jensen  7th at Paulding
Kaylah Clement   7th at Freedom Middle School

 

Sponsor:  South County Historical Society


Big Ditch Derby

1st Place

Tristin Allan
Age 8
Harloe School
Sponsors: Fair Oaks Theatre, Crocket's Auto Body



2nd Place

Ashley Tremper
Age 10
Oceanview School
Sponsors: JR's Custom Classics, Lateitia Winery, Judy Cecchetti, Barnwood Vineyard, Jacobson Construction, Avila Winery, Central Coast Trucking



3rd Place

Lindsey Johnson
Age 10
Shell Beach Elementary
Sponsor:  Willett Construction

Bib Ditch Derby Sponsor:
Optimists Club

 

Salsa Contest

 
Best Tasting
 
First – Maya’s Mexican Restaurant
Second – Elk Lodge Oceano
 
Most Original
 
First – Elks Lodge Oceano
Second – Alebrije’s
 
Salsa de Guacamole
 
First: La Tapatia Grover Beach
Second: Tapatia Oceano
 
Best Overall
 
La Tapatia Grover Beach

 

 

Diaper Derby

Crawling 4 – 12 months Girls

 
1st Place       Reagan Damien ( 9 months)
2nd Place      Nadia Kronemann ( 11 months)
3rd Place       Jade Ruiz (10 months)
4th Place       Alexis Acosta ( 9 months)
5th Place    Bella Chacon (6 months)
                      Hailey Banks (7 months)
                      Maykayla Foster (10 months)       
 

Crawling 4 – 12 months Boys

 
1st Place       Cahill Tucker ( 10 months)
2nd Place      Thomas Barcellona ( 10 months)
3rd Place       Bryan Camacho (9 months)
4th Place       Lucas Cortez ( 10 months)
 

Toddling 8 – 14 months Girls

 
1st Place       Anna Martin-Scardino (14 months)
 No other toddlers entered this category. She raced with the boys 8 – 14 months so she did not have to race alone.
 

Toddling 8 – 14 months Boys

 
1st Place       Joshua Tynon
2nd Place      Cameron Raines (13 months)
3rd Place       Nicholas Allen (14 months)
 

Toddling 15 – 19 months Girls

 
1st Place       Aliya Bailey ( 19 months)
2nd Place      Annabella Cuccia ( 19 months)
3rd Place       Grace Dempsey (16 months)
4th Place       Brooke Scotti ( 17 months)
5th Place    Sage Lattue (17 months)
6th Place       Amelia Marshall (17 months)
 
 

Toddling 15 – 19 months Boys

 
1st Place       Joseph Massey ( 18 months)
2nd Place      Grayson Duyst ( 17 months)
3rd Place       Robby Hull (17 months)
4th Place       Cristian Camacho ( 18 months)
5th Place    Hayden Bye (19 months)
 
 

Toddling 20 –24 months Girls

 
1st Place       Haylee Beaudet (23 months)
2nd Place      Jenna Wirz (21 months)
3rd Place       Taylie Whitlock (23 months)
 

Toddling 20 –24 months Boys

 
1st Place       Adyn Case (23 months)
2nd Place      Andrew Cecchi (24 months)
3rd Place       Owen Slater (20 months)

 

Cow Milking Contest

Back after 20 years - the Mayor's Goat Milking Contest
Unfortunately we couldn't find any milking goats so we improvised and used cows!

In this year's competition:

Katcho Achadjian, SLO Supervisor 4th District
Mayor John Shoals, Grover Beach
Mayor Tony Ferrara, Arroyo Grande
Mayor Mary Ann Reiss, Pismo Beach


milkingsm.jpg (376168 bytes)


Grand Marshal's Tom and Edith Runels
precided over the contest and after careful measuring:

tomedithmilkjudge2.jpg (234738 bytes)       tomedithmilkjudge.jpg (262439 bytes)

announce the winner:

Katcho Achadjian

Steve Adams presents Katcho
with the Perpetual "Mayor's Goat Milking" Trophy

katchowins.jpg (207075 bytes)

 


Chili Contest Winners

chili.jpg (153538 bytes)

 

Cooker’s Name (Chili’s Name)
 

Hottest

 
1st -  John Oberg (SLO Fire Chili)
2nd -  April Burgess (FANTABIDOSIE)
 3rd -  Mary Jane Van Bevern ( Cin Cin Chili)
4th -  Doug Perrin (Perrins 3 Bean Chili)
5th  -   Jyll Lysobey (Cowless Chili)


Best Tasting

 
1st  -  April Burgess (FANTABIDOSIE)
2nd  -  John Oberg (SLO Fire Chili)
3rd  -   Doug Perrin (Perrins 3 Bean Chili)
4th  -  Jyll Lysobey (Cowless Chili)
5th  -  Mary Jane Van Bevern ( Cin Cin Chili)
 

Most Original

 
1st -  Mary Jane Van Bevern ( Cin Cin Chili)
2nd  -  April Burgess (FANTABIDOSIE)
 3rd -  Jyll Lysobey (Cowless Chili)
4th  -  Doug Perrin (Perrins 3 Bean Chili)
5th  -   John Oberg (SLO Fire Chili)
 

BEST OVERALL

 
April Burgess (FANTABIDOSIE)


Chili Cook Off Sponsor:
Arroyo Grande Parks and Recreation Department

 

 

Vegetable Decorating

 

Ages 5 and under

1st prize - Ashley

2nd prize - Drew

3rd prize –Drake


Ages 6 - 8 years

1st - KeAura

2nd - Allison

3rd - Kamryn S.

 

Ages 9 -12 years

1st - Kate

2nd - Markelle

3rd - Clare

 

Coloring Contest Winners



Kindergarten - Molly Scudder / Grover Heights Elementary

mollyscudder.jpg (846446 bytes)

1st & 2nd Grade - Alex Zsiga / Oceano Elementary / 1st Grade

alexzsiga.jpg (693346 bytes)

3rd & 4th Grade - Kimberly Carlisle / Ocean View Elementary / 4th Grade

kimberlycarlisle.jpg (1388076 bytes)

5th & 6th Grade - Kailan Neff / Branch Elementary / 6th Grade

kailanneff.jpg (1184819 bytes)

 

 

Images from Around the Festival
and the Parade
More photos coming soon!

 

ag.jpg (349355 bytes)    aa.jpg (343074 bytes)    adbrd.jpg (219057 bytes)    acrt.jpg (238200 bytes)     afh.jpg (321458 bytes)

 

als.jpg (270322 bytes)    aot.jpg (279984 bytes)    asc.jpg (387162 bytes)   act.jpg (220641 bytes)    afd.jpg (229505 bytes)

 

agm.jpg (302000 bytes)   avfl.jpg (323225 bytes)   agva.jpg (211533 bytes)    aan.jpg (222959 bytes)     avdc.jpg (124701 bytes)

 

 

aot2.jpg (258247 bytes)   avdco.jpg (110083 bytes)    aam.jpg (353630 bytes)    ajd.jpg (225544 bytes)     asa.jpg (171507 bytes)     

 

asbob.jpg (362435 bytes)   asc3.jpg (193171 bytes)    asc2.jpg (386917 bytes)    asp.jpg (236991 bytes)     avc.jpg (268414 bytes)

 

asg.jpg (157026 bytes)     asasc.jpg (423778 bytes)      ah.jpg (279455 bytes)    vbutton.jpg (88894 bytes)

 

 

 


Copyright 2005 İArroyo Grande Valley Harvest Festival    All Rights Reserved.

Site Developed and Maintained by: Vivian Krugİ

Background photograph
~
Festival goers dressed in period clothing for the 1936 Harvest Festival
Photo courtesy South County Historical Society